Ekonomi

Bakan Dönmez: Doğalgaz vanası açıldı, gaz basıncına başladık

Karadeniz doğal gazıyla ilgili son duruma ilişkin soruyu yanıtlayan Bakan Dönmez, şunları söyledi:

“Perşembe günü Sayın Cumhurbaşkanımızın onuruyla projemizin ilk etabını açacağız. Dün gece itibariyle oradaki kuyulardan vanaları açarak denizin altındaki ana iletim hattına gazı basmaya başladık. İnecek. 30 saat sonra perşembe günü ineceğiz.”

“İLK AŞAMA 10 KUYUDA ÜRETİM OLACAK”

Dönmez, ilk etapta 10 kuyunun üretime alınacağını bildirdi. “Kuyu sayısını 3 yıl içinde 40’a çıkaracağız. Üretimi 10 milyon metreküpten 40 milyon metreküpe çıkaracağız. 3. Faz’da 60 milyona çıkacak.”dedi.

“CUMHURBAŞKANIMIZIN İYİ HABERLERİ OLACAK”

Doğalgaz fiyatlarına ilişkin değerlendirmede bulunan Bakan Dönmez “Sisteme verdikten sonra vatandaş fiilen yaşayarak faydasını görecek. Cumhurbaşkanımızın bir müjdesi olacak. Biz yine ithal gazı eve sübvanse ederek veriyoruz. Vatandaşa yansıtacak bir müjdeyi de önümüzdeki günlerde paylaşacağız. daha ekonomik bir yol.”söz konusu.

“KARADENİZ’DE KEŞİF POTANSİYELİ YÜKSEK”

Enerji Bakanı Dönmez, doğalgaz arama faaliyetlerine ilişkin de şu bilgileri verdi: “Karadeniz’in batısından doğusuna kadar her karışını tek tek arıyoruz. Umutluyuz. Batı Karadeniz’de arama potansiyelinin yüksek olduğunu gösteriyor. Karadeniz’in potansiyeli yüksek” , görüyoruz.”

Petrol üretim çalışmalarına da değinen Bakan Dönmez, şunları söyledi: “Türkiye’nin 100. yılında günde 100 bin varil üretmiş olacağız. Gabar’daki saha Esma Çevik’ten çok daha büyük.”söz konusu.

“AKKUYU’YA 27 NİSAN’DA YAKIT GELİYOR”

Akkuyu’ya 27 Nisan’da nükleer yakıt geleceğini kaydeden Dönmez, ilk üniteyi 2024’te devreye almayı hedeflediklerini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu