Ekonomi

Fransa’da emeklilik yaşı değişiyor!

Borne, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un seçim vaatleri arasında yer alan emeklilik reformunun içeriğini açıkladı.

Mevcut emeklilik yaşının 62 olduğu ülkede, yasal emeklilik yaşının 1 Eylül’den itibaren kademeli olarak her yıl 3 ay artırılarak 2030’da 64’e ulaşacağını anlatan ve prim ödemesi gerekeceğine dikkat çeken 2027 yılında emekli aylığının tamamını alabilmek için 43 yıldır otomatik emeklilik hakkı olan 67 yaşını koruyacaklarına işaret etti.

Bazı mesleklerde yıpranma payının dikkate alınması gerektiğinin altını çizen Borne, mesleki yıpranmanın önlenmesi için 1 milyar euroluk bir fon oluşturulacağını söyledi.

ASGARİ EMEKLİ MAAŞI 1200 EURO OLACAK

Borne, en düşük emekli maaşının taban fiyatının yüzde 85’ine çıkarılacağını belirtti. Böylece, asgari emekli maaşı ayda yaklaşık 1200 avro olacaktır.

Farklı emeklilik türlerinin çoğuna son vereceklerini belirten Borne, bunun yeni işe alımlar için geçerli olacağını kaydetti.

Öte yandan söz konusu reform kapsamında erken yaşta çalışmaya başlayanlar daha erken emekli olabilecek ve personel 44 yıldan fazla çalışmak zorunda kalmayacak.

Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, emeklilik reformunun 2030’da 17,7 milyar avro getireceğini belirtti.

– Muhalefet emeklilik reformuna tepkili

Boyun Eğmeyen Fransa Partisi Milletvekili Mathilde Panot, hükümetin emeklilik projesini “arkaik, adaletsiz ve zalimce” olarak nitelendirerek, “Sonuç: Bayan Borne hiçbir şeyden utanmıyor” dedi. sözünü verdi.

Geçen yılki seçimlerde cumhurbaşkanı adayı olan Boyun Eğmeyen Fransa partisinden Jean-Luc Melenchon, hükümetin açıkladığı emeklilik reformunu Twitter hesabından “ciddi bir toplumsal gerileme” olarak değerlendirdi.

Ulusal Birlik Parlamento Üyesi (RN) Marine Le Pen, Twitter’da “Fransızlar, bu haksız reformu engellemek için tüm kararlılığımıza güvenebilir” dedi. yazdı.

Ülkedeki farklı sendikalar, 19 Ocak’ta emeklilik reformuna karşı sokaklara dökülen ve grev çağrısı yapan ortak bir bildiri yayınladı.

haber-gundogmus.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu