Haber

Özbekistan ve İtalya Stratejik Ortaklık İlişkilerini Genişletme konusunda Anlaştı

Özbekistan ve İtalya stratejik ortaklıklarını daha da genişletme konusunda anlaştılar.

Özbekistan Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Shavkat Mirziyoyev, resmi ziyaret kapsamında başkent Taşkent’e gelen İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ile bir araya gelerek, taraflar arasındaki iş birliğinin geliştirilmesi konusunu ele aldı.

Mirziyoyev, mevkidaşının ziyaretinin iki ülke arasındaki ilişkileri bir üst seviyeye taşıyacağına inandığını belirterek, İtalya’nın teknoloji şirketlerinin ülkesindeki modernizasyon projelerinde yer alması talebini iletti.

Mattarella, Özbekistan’da yürütülen reformları da desteklediklerini belirterek, Özbekistan’ın Orta Asya’da istikrarı sağlama ve entegrasyonu güçlendirme çabalarını takdir ettiklerini ifade etti.

İtalya Cumhurbaşkanı, ülkesinin Özbekistan’ın Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) üyeliğini ve Avrupa Birliği (AB) ile Genişletilmiş Ortaklık Anlaşması’nın kabul edilmesini desteklemeye hazır olduğunu vurguladı.

Taraflar, ikili stratejik ortaklığın genişletilmesi konusunda mutabakata varırken, dışişleri bakanlıkları arasındaki aktif diyaloğun sürdürülmesi amacıyla önümüzdeki yıl iki ülke arasında bir diyalog toplantısı yapılması konusunda mutabakata vardı.

Özbekistan-İtalya Bölgelerarası İş Forumu 2024’te düzenlenecek

İki ülke arasında doğrudan bağlantıların geliştirilmesinin önemine dikkat çeken cumhurbaşkanı, önümüzdeki yıl Semerkant’ta Özbekistan ve İtalya’nın da dahil olacağı bir iş forumu düzenlenmesi konusunda mutabakata vardı.

Toplantıda, Torino Politeknik Üniversitesi Taşkent şubesi bünyesinde İtalyan ileri teknolojiler merkezi kurulması, ortak eğitim forumu düzenlenmesi ve her iki ülkede ortak kültür, sinema ve turizm günlerinin düzenlenmesi konusunda anlaşmaya varıldığı belirtildi.

Görüşmelerin ardından Mirziyoyev ve Mattarella, Özbekistan ile İtalya arasındaki stratejik ortaklığın ve çok taraflı iş birliğinin daha da geliştirilmesini amaçlayan ortak bir bildiriye imza attı.

İki ülke arasında diplomatik pasaport hamillerine yönelik vize muafiyetine ilişkin hükümetlerarası anlaşma ile eğitim, bilim, teknoloji, inovasyon ve sporAlanlarda iş birliğinin geliştirilmesine yönelik mutabakat zaptı imzalandı.

???????

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu